Ş. Berivan Akademisi 2 yeni savaşçı eğitim devresi açtı

  • 2019 3 16 | haber

Ş. Berivan Akademisi Kürt ve Arap savaşçılardan oluşan yeni eğitim devresi açtı.

Haseki Kantonuna bağlı Mahluca alanında açılan akademide;  YPJ özgürlük saflarına katılan Arap ve Kürt kökenli kadınlardan oluşan Ş. Berivan Akademisi, Şehit Barin ve Şehit Amara  yeni eğitim devrelerinde 40 günlük ideolojik, siyasi, askeri  eğitimine başlamak için açılış töreni ve kutlamaları düzenledi.

Açılış törenine ise YPJ komutanı Leyla Waşukani katılarak askeri törendeki konuşmasına şu sözleri ile başladı.

 Ardından Böyle bir süreçte açılan 2 eğitim devresini savaşçılara kutlayan Leyla  konuşmasına şu sözlerle başladı:

Öncelikle içerisinde bulunmuş olduğumuz ayın 8 Mart kadın ruhu ve 21 Mart Newroz coşkusuyla  eğitim devrelerini açarak eğitime başlıyoruz. Konuşmasının devamında baharın gelişine değinen Leyla Waşukani Baharın tüm halkların  ve tüm kadınların olduğunu dile getirerek eğitim başlayacak olan savaşçıların kadın özgürlük ideolojisi ve Rojava halkının özgürlüğüyle daha güçlü katılımlar yapmaları gerektiğini dile getirdi.

Waşukani konuşmasını şu sözlerle bitirdi

Ş. Zilan, Ş.Beritan ve  Ş.Avesta yoldaşların mücadeleci ruhları, eğitim devrelerini başarıya  ulaştıracaktır. Bu esaslar doğrultusunda yeni bir düşünce tarzı yeni bir ruh ve büyük  fedakarlıklarla bu halk için mücadele edeceğimizin sözünü vererek bir kez daha eğitime başlayacak olan her iki eğitim devrelerini tüm yurtsever halkımıza kutluyoruz.

Konuşmanın ardından yemin törenine geçen savaşçılar; bedeli ne olursa olsun sonuna kadar topraklarını koruyacaklarının sözünü verdikten sonra tören, Bê Serok jiyan nabe, Şehîd namirin, Jin Jiyan Azadî ´ Sloganlarıyla sona erdi.

Törenin ardından YPJ savaşçıları büyük bir coşkuyla halay çektiler.

YPJ Basın ve İrtibat Merkezi