Dünya Kadınları Arin Mirkan’ın Ruhuyla Mücadeleyi Büyütüyor

  • 2018 10 5 | haber

Arin Mirkan   Şehadetinin  4. Yıl dönümünde  onlarca  YPG  ve YPJ savaşçılarının katılımıyla düzenlenen askeri törende anıldı. 

Törende  kadın savunma birlikleri  komutanı (YPJ) ve YPG  leyla  Waşûkanî, Rûken Efrin,  Delil  Çırav  ve Tolhıldan  yer aldılar. YPJ komutanı  Leyla  Waşûkanî  törende Arin Mirkan yoldaşın  şahsında  tüm Rojava ve  Kuzey Suriye şehitlerini anarak,  konuşmasında  şu  sözleri dile getirerek başladı.

2014 yılında Daiş çeteleri  almış oldukları  desteklerle  Kobani ye saldırdılar. Bu  barbarca saldırılar  karşısında  başta Kürt halkı  ve  Kürt kadınları  olmak üzere  fedai ruhlarıyla  kahramanca  duruş  sergilediler. Arin Mirkan fedai ruhuyla  bu kahramanlığın sembolü oldu.  Arin  yoldaşımız  Mîştenûr   tepesinde  vermiş  olduğu kahramanca  mücadelesi ve  fedai ruhuyla  ismini  tüm dünyaya  duyurdu  ve  yapmış olduğu  fedai  eylemiyle  5 Ekim  2014 tarihinde  şehitler  kervanına katıldı.

Waşûkani  konuşmasında Kobane  direnişinin   önemine ve  Arin yoldaşın  duruşuna vurgu yaparak konuşmasına şu sözlerle devam etti: Arin yoldaşın şahsında tüm  Kobane ve Devrim şehitlerini  anarak  saygıyla önlerinde eğiliyor ve verdikleri mücadelenin takipçisi olacağımız sözünü bir kez daha yineliyoruz. Şehitlerimizin  kanlarıyla  sulanan bu topraklarda  devrimin gelişimiyle bu günlere gelinmiş ve Şehitlerimiz,  yarınlarımızın  umutları olmuşlardır. Özellikle Kobane de yazılan destansı mücadele  tüm Kürt halkında  birlik olma bilincini artırarak Rojava devriminin de önünü  açmıştır.  Arin yoldaş  fedai  ruhu  temiz  yüreği  mücadeleye olan bağlılığıyla  Daiş çetelerinin  barbarca  saldırılarına karşı çıkarsızca   ve kahramanca  savaşarak   Rojava devrimini   tüm dünyaya  duyurmuştur. Bu eylem binlerce kadının YPJ saflarına katılmasında büyük bir rol oynamıştır.   Arin yoldaşın yaratmış olduğu   bu ruh  günümüzde  tüm dünya kadınlarında   ve özellikle  Ortadoğu  kadınlarında  etkili  bir iz bırakımıştır.

     Arin yoldaşın  özgürlük yürüyüşü  kahraman şehitlerimizle başlayıp  Sozdar, Revana, Barin, Amarg i  Avesta  ve binlerce  yoldaşlarımızla  aralıksız devam etmektedir. Bizler de bu yolun mirasçıları olarak  mücadeleyi büyüterek , koruyacağımızın sözünü  yineliyoruz. Nasıl ki,  bu yoldaşlarımız  düşmanın  plan ve projelerini   boşa  çıkartıp  düşmanı,  topraklarımıza  geldiklerine  pişman  ettirdilerse  bizler de  Türkiye  ve  çetelerinin  Kuzey Suriye  topraklarını sömürme   çabalarını   boşa  çıkartmak için   Arin’ce   savaşacağımızın  sözünü  yineliyoruz.    

 Böylesi  tarihi bir günde  sözümüzü   yenileyerek,  Arin yoldaşı  4. Şehadet yıldönümünde  saygı ve minnetle anıp bize bırakmış  olduğu   bu mücadeleyi  zaferle  taçlandırıp  yücelteceğimizin tekrardan  sözünü veriyoruz. Bununla birlikte   YPJ savaşçıları olarak  Arin  yoldaşın ruhuyla   Afrin’i özgürleştirip, mücadelemizde   şehitlere olan bağlılığımızı  tekraradan dile getiriyoruz.  ‘Şehitler ölümsüzdür.’  ve  bizler var olduğumuz sürece   şehitlerimizin izinde olup,  onların  yarım kalan  hayallerini,  yerine getirene  dek  mücadele  edeceğimizin  sözünü  veriyoruz.  Şehitler ölümsüzdür   Şehitler ölümsüzdür   Şehitler ölümsüzdür …

Tören    Şehîd  Namirin  Bijî Serok Apo ve Bê Serok Apo Jiyan Nabe sloganlarıyla  sonlandırıldı.

                                                          YPJ Basın Merkezi