Ezidi çocuklar: Artık güvenli yerdeyiz

  • 2019 3 13 | haber

Sıcak çatışmların yaşandığı Derezor  kentinde bugün tekrar üç bine yakın Daiş çeteleri ve aileleri kendilerini YPJ ve QSD güçlerine teslim ettiler. Teslim olan aileler içerisinde farklı ailelerden olan 3 Ezidi kadın ve 3 çocuk özgürleştirildi.

İki çocuk annesi Elmas Dexil Talo Ezidi kadın YPJ savaşçılarını görür görmez kendisini  YPJ savaşçılarına yakınlaştırarak ben:Ezidiyim diyerek fısıldadı. Ve kameramzı ona çevirerek senden başka Ezidi kadın var mı? Diye sorduk. Sorumuzu duyan iki Ezidi çocuk bağırarak koşar adım bizlere yaklaşarak Ezidi olduklarını dile getirdiler.

Daiş çeteleri tarafından isimleri değiştirilen iki çocuk da gerçek isimlerini hala unutmadıklarını dile getirerek gerçek isimlerini ve Şengal’in neresinden olduklarını dile getirdiler. Daiş çetelerinin ismini değiştirip Abdurrahman yaptığı asıl ismi Wiam Salih Şengal’in Tilbenat köyündendir. Daiş çeteleri tarafından ismi değiştirilip Ali yapılan çocuğun asıl ismi ise Rezan Xelef  Şengal’in Herdan köyündendir.

Daiş çeteleri tarafından daha çok küçük yaşta esir alınan Wiam Salih ve Rezan Xelef, Daiş çetelerinin bütün zulümlerine rağmen hem ana dillerini hem de Ezidi kültürünü unutmadıklarını konuşmalarından anlayarak, bir gün ailelerine tekrardan kavuşma umuduyla, bütün aile fertlerinin isimlerini de unutmadıklarını dile getiren  Rezan ve Wiam, Şengal’i çok merak ettiklerini dile getirerek büyük bir heyecanla tekrardan Şengal’e dönmenin verdiği mutlulukla konuşmalarını sonlandırdılar.

YPJ Basın Merkezi