Halkımıza ve Kamuoyuna

  • 31 10 2018 | Açıklama

 

1 Kasım dünya Kobani gününü  başta tüm insanlığa olmak üzere, Orta Doğu halkalarına, Kuzey Suriye ve Kobani etrafında direniş çemberini oluşturan Kürdistan halkına kutluyoruz. Kobani’yi özgürleştirme uğruna canını feda eden başta Enternasyonalist Şehitlerimiz olmak üzere Şehit Arîn Mîrkan, Rêvan Kobani, İvana Hoffmann, Sibel Bulut, Refat Horoz tüm Kobani ve Kuzey Suriye Devriminde şehadete ulaşan yoldaşlarımızı saygı ve minetle anıyoruz.

Tüm dünyanın buluştuğu 1 Kasım dünya Kobani günü damgasını insanlık tarihine vurdu. Hindistan’dan, Japonya’ya, Pakistan, Ekvator, Peru, Arjantin, İtalya ve İspanya’ya kadar bütün dünya halkaları DAİŞ saldırılarına karşı artık dur dedi.  Demokratik ve barışçıl hareketler ise Kobani direnişinin dünya barışının başlangıcının olacağına inanarak ‘’Barış için Kobani’yi koru’’ sloganıyla alanlara akın etiler. Bu anlamda Kobani direnişi kadınların öncülüğünde evrenselleşti. Tüm insanlık DAİŞ saldırılarını büyük bir tehlike olarak görüp Kobani’nin onurlu direnişine katıldı.

Bu direniş Kürt kadınlarının öncülüğünde gelişerek gün geçtikçe dünya Kadınlarına ve tüm insanlığa uzandı. YPJ savaşçılarının direnişi dünyayı sarstı ve bütün dünyanın Rojava Devriminin etrafında toplanmasını sağlamıştır. Kobani direnişiyle Rojava devrimi kimliği evrenselleşti. Bu kimlikle birlikte Kuzey Suriye devrimi aralıksız bir şekilde büyüdü ve büyük kazanımların yaratıcısı oldu. Yüzlerce Enternasyonalist savaşçı YPJ ve YPG saflarına katıldı. Başta Kobani ve Afrin olmak üzere büyük bir fedakarlıkla savaşın en ön cephelerinde yer alıp şehitler kervanına katıldılar. Onlar insanlık değerlerini koruma adına yüzlerini Kuzey Suriye Devrimine çevirdiler.

Günümüzde de Cizre Fırtınası Hamlesinin son aşamasında DAİŞ çeteleri son nefeslerinin son demlerini yaşamaktalar. Öte yandan, kirlilikleri  adım adım Suriye toprağından temizlenmektedir. Elbette ki atılan her bir adım büyük güzelik ve fedakarlıkların şahidi olmaktadır. Ve bu adımlar kolay bir şekilde yaratılmamıştır. Fakat görüldüğü gibi başta Türkiye olmak üzere bütün egemen güçleri uygulamış oldukları saldırılarıyla çetelerin destekçileri olmaktadırlar. Bununla bağlantılı Suriye’nin güvenliği adı altında kirli politikalar planlayarak her yönden DAİŞ çetelerine destek sunulmakta.  Ortaya çıkanlarda gösteriyor ki bu güçler Suriye ve Rojava devrimine kendi çıkarları doğrultusunda yön verip bölge halkalarının iradesini hiçleştirmektedirler. Türk devletinin Kobani köylerine uyguladığı saldırılar bunun somut ifadesi olmaktadır. Bütün kamuoyu uygulananlardan haberdar olmasına rağmen gerekli tavırlar gösterilmemekte. Kuşkusuz bu durum; barışçıl halklar için sorgulanması gereken bir durumdur.

YPJ güçleri olarak aynı kararlılıkla bu saldırılara karşı mücadelemizi yürütüyoruz. Bu temelde inanıyoruz ki özgürlük için mücadele eden herkes üzerine düşen sorumululuklarını üstlenip yerine getirecek. Nasıl ki Kobani de insanlık susmadıysa ve baş kaldırılarıyla Kobani etrafında direniş çemberini oluşturdularsa, inanıyoruz ki bugün de insanlık değerlerini koruma amacıyla Rojava devrimi ve Suriye etrafında toplanılacak.

Biz YPJ güçleri olarak bu inançla birlikte bütün saldırıları boşa çıkartacağız. Kendi özgücümüz ve halkımızın özgücüyle Rojava ve insanlık devrimini garantileyeceğiz. Bu iddia ve kararlılıkla Kobani direnişinde şehadete ulaşan tüm yoldaşlarımızı, Kuzey Suriye Şehitleri ve Çağın direnişinde şehit düşen tüm yoldaşlarımızı saygıyla anarak başarı sözümüzü yeniliyoruz.

Devrimci Selam Ve Saygılar

YPJ genel Komutanlığı

31 Ekim 2018