Mevziden Mevziye His Ve Anlamın Paylaşımı

  • 2019 1 1 | ilk sayfa

 

   Bir zamanlar aynı mekanda beraber mücadele eden yoldaşlıkların  zamanın  ve mekanın ötesine ulaşıp anlamın  ve hissin yoldaşlığına dönüşenlerin savaşına tanık oluyoruz. Anlamını bilmeyipte kullandığımız  kaç kelime var?  Anlamını bilmek derken sözlükteki anlamından söz etmiyoruz elbette, yaşanılacak kadar hakikate yakınlaşmaktan söz ediyoruz. Peki sadece bunu yaşayanların masalımsı hikayesine kulak kesilip söz yaptığımız kaç cümle var? Kafiyeli olsun diye anlamsızlığa boğulmuş cümlelerden de söz etmiyoruz elbette.  Anlamın  ve hissin paylaşılması  derken  büyük savaş  meydanındaki  bir selamın   kelimelere dökülemeyen ama varlığına şahit olduğumuz anlam dağarcığından söz ediyoruz.

YPJ savaşçısı  Zilan soğuğun kaskatı donuk manzarasının  aksine kıpır kıpır sıcak gülüşlü mizacıyla Kobane cephesindeki bir mevzide iki kadın arkadaşlardan birisi. Zilan daha önce Çağın Direnişinde yer almış.  Direniş  denen bu kelimenin anlamını derinden yaşamış, kadın  direniş tarihine yazabilecek sözü olanlardandır  o da. Aynı zamanda aynı cephede fakat diğer bir mevzide olan yoldaşı Zozandan söz ediyor. Bize nasıl biri olduğundan söz edip iyice bizim merak etmemizi sağladıktan sonra bir haftadır onu görmediğini çok özlediğini anlatıyor, sonra onu görürseniz selamımı söyleyin diyor. Bizde kameramızı uzatarak kendin söyle biz ona iletelim dedik. Herkesçe bilinebilecek kelimelerde yaşanmışlıkların gizemi bir tek karşı tarafın anlayabileceği anlam perdesini açıyordu. Bu yaşanmışlıkların gizeminde yoldaşının onun savaşımında moral kaynaklarından biri olduğunu ve Efrindeki mücadelesine kobane cephesinden daha da güçlü devam edeceğinin sinyalleri vardı.

Biraz ötede Zozanın mevzisine vardığımızda gözlerimiz hemen Zozanı aradı. Zozanı beraber mücadele ettiği yoldaşının gözünden göremesekte tanımanın sevincini biz de yaşadık. Mesajını alan Zozan sanki çok uzaklardan ve çok eski arkadaşından geliyormuşçasına arkadaşından gelen mesajı ona mesafeleri katettiren bir çift kanat oluvermişti.

Böylesi yoldaşlar Söndükten sonra bile ışığı hep kalanlardandır. Bu ışıkla dünyaya henüz gelmemiş yeni kuşaklar ise onların gözünden bakacaklar yaşananlara.

                     

                                                           Rejin Lezgin

                                                          Aras Mahsum

                                                           30.12.2018