Yücelik Yolunun Serüvenlerini Anlatmak

  • 2018 12 24 | Makale

Sevgisinin cemresinde ısınır yürek. Fakat yüreğine sığdıramaz, tanımını yapamazsın. Ama en derininden hissedersin. İçten içe büyütüğünü büyüttükçe daha çok büyüdüğünü hissedersin. Çünkü sevgisi yüreğine, beynine doğmuştur. Ve aslında şahitliğini yapmışsındır, yürekten bağlı olup uğruna canlarını feda eden yaşamların büyüklüğüne. 

Kendini feda etmek gitmek....

Ve bazen kendi kendine şunları fısıldarsın ‘’onlar feda olmak için koyuldu bu yola, gidişlerinin ise aslında fiziki bir gidişten ibaret olduğunu bilirsin. Çünkü onlar, adanmışlığın birer abidesi olur. Ömürlerin sonsuzlaştığı bu sevda uğruna hüzünlenmek ne diye? İçinde hüzünü barındıran sözde bağlılık dediklerimizin bağlılık olmadığının farkına varırsın aslında.  

Kimisi için sevgiden, bağlılıktan soyut bahsetmek yada bağlı olduğunu söylemek en kolayıdır. Fakat birbirimize sevgimizi fiilen göstereceğimiz durumlarda sevgiyi somutlaştırma en zorudur. İşte onlar sevgiyi ve bağlılığı en somut bir biçimde somutlaştıran ve evrenselleşen kişiliklerdir. Birçok gerçekliği öğrenirsin onlardan, aslında yaşam öğreticin olurlar. Bu öğretileri yaşam kaynağı olur ve yaşamın güzelliğini hissetirir sana. Hissetikçe bunu, umut doğar gözlerine. O zaman ne gözlerdeki fer ne de düşünce ve yürekteki umut tükenmez. Bu yüzdendir aslında onların en zor anımızda güç kaynağımız olmaları. Tanımını yapamıyorum içimde  onlara karşı beslediğim duyguların. Fakat anlatmayı o kadar çok istiyorum ki.

Bilemiyorum, hangi sözcüğü yerleştirsem cümlelerime onları anlatmak için. Ben anlatsamda eksik kalacağı aşikar, fakat onlar öylesi bir büyüklüğe sahip ki onları anlatabilmek için anlamın erdemine ulaşmak gerek. Çünkü bir inanç uğruna kendini adamak ve  dayatılan adaletsizliklere baş kaldırmak herkesin yapabileceği bir şey olmayıp büyük farkı yaratmakta buradan başlıyordu. Ve bununla başlıyor esrarengiz yaşamların bütün yücelikleriyle tarihe nakş edilmesi. Bununla başlıyor adını koyamadığın ve içinde giderek büyüyen sevgilerin selleri.

Ülkem Bahoz